Publikace

Tip na knihu – Strach z cizího

Rádi bychom dali do pozornosti knihu Romana Telerovského a Martina Mahlera s názvem Strach z cizího. Ta přináší příspěvky současných zahraničních i českých psychoanalytiků, filosofů, politologů a historiků k fenoménu strachu z cizího.

Fenomén cizího, cizorodého, odcizujícího, podivného či stísňujícího (uncanny, unheimliche) a roztodivné, ambivalentní reakce na něj, jak se projevují například v antisemitismu, xenofobii a dalších obdobných animozitách, jednotliví autoři rozpoznávají a analyzují jak v rovině společenského diskurzu, tak na úrovni intrapsychické, která je doménou psychoanalytického pozorování.

Příspěvky, které jsou do publikace zařazeny, zazněly původně na mezinárodní konferenci, kterou pod stejným názvem, jaký nese titul knihy, pořádala Česká psychoanalytická společnost v Praze v roce 2015. Kniha tak představuje psychoanalýzu nejen jako úzce specializovanou klinickou disciplínu, ale jako myšlenkový proud, který může podněcovat a vést diskusi o živých tématech současnosti napříč obory a disciplínami. Více tipů na knihy ze světa psychoanalýzy naleznete v sekci Naše publikace.

Předchozí příspěvek
48. mezinárodní kongres IPA v Praze
Následující příspěvek
Česká psychoanalytická společnost odsuzuje Ruskou agresi vůči Ukrajině

Mohlo by vás zajímat