Psychoanalytický Institut ČPS se sídlem v Praze nabízí možnost absolvovat výcvik v psychoanalýze a v individuální psychoanalytické psychoterapii, který má následující součásti: osobní psychoanalýza, výuka, supervize a závěrečná kasuistická práce – kolokvium.
Do výcviku mohou vstoupit také mimopražští zájemci, kterým nabízíme modifikované podmínky, aby pro ně byl výcvik časově a organizačně snáze dostupný. Po úspěšném završení výcviku v individuální psychoanalytické psychoterapii, který je součástí výcviku v psychoanalýze, obdrží kandidát potvrzení o absolvování, které je podmínkou pro získání funkční specializace v psychoterapii pro oblast zdravotnictví v České republice. Po úspěšném absolvování celého výcviku v psychoanalýze lze získat mezinárodně uznávaný status psychoanalytika – člena International Psychoanalytical Association.
Typy výcvikových programů
Výcvik v psychoanalýze dospělých poskytuje kandidátům komplexní studium teorií a principů psychoanalytického myšlení. Připravuje je na klinickou praxi psychoanalýzy a aplikaci psychoanalytických konceptů v mnoha oblastech klinické, vědecké a jiné profesní práce. Kandidáti psychoanalýzy mají od počátku možnost účastnit se odborného života České psychoanalytické společnosti, včetně mezinárodních akcí pořádaných International Psychoanalytical Association, European Psychoanalytical Federation a kandidátskou organizací International Psychoanalytical Studies Organization.
Výcvik v psychoanalýze se skládá ze tří hlavních částí, které probíhají souběžně:
- Osobní analýza probíhá minimálně 600 hodin ve frekvenci 4x týdně. Jejím cílem je projít vlastní zkušeností v dynamické interakci mezi analytikem a analyzandem a prohloubit přitom vlastní sebeporozumění a schopnost sebeanalýzy.
- Čtyřletý program teoretických a klinických seminářů, které se konají v sídle ČPS každý týden ve středu od 18 do 21 hodin ve dvou výukových blocích. Součástí výuky jsou kandidátské pracovní skupiny.
- Minimálně dvě psychoanalýzy vedené pod supervizí dvou supervizních analytiků. Supervize probíhají ve frekvenci 1x týdně, každá minimálně 75 hodin. Cílem je získat intenzivní klinickou zkušenost a osvojit si psychoanalytickou metodu.
Celý výcvik je završen sepsáním závěrečné kasuistické práce, která po jejím schválení, je doporučena k prezentaci členům České psychoanalytické společnosti.
Výcvik v psychoanalytické psychoterapii je součástí výcviku v psychoanalýze a drží se jeho struktury. Je akreditován pro oblast zdravotnictví a proto je určen výhradně pro psychiatry a psychology, eventuálně pro pokročilé vysokoškolské studenty těchto oborů a některé další pracovníky ve zdravotnictví (lékaře). Pokud kandidát psychoanalýzy v průběhu svého výcviku splní požadavky, které jsou vyžadovány pro získání statusu psychoanalytické psychoterapeuta, obdrží potvrzení o absolvování této části výcviku, kterou může předložit Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví při žádosti o získání nadstavbové atestace z psychoterapie (kliničtí psychologové) nebo z lékařské psychoterapie (lékaři).
Odborníkům z akademické sféry a studentům, jejichž práci může psychoanalytická perspektiva obohatit, nabízíme možnost podstoupit osobní analýzu u kteréhokoliv člena ČPS a kromě toho také možnost účastnit se některých vybraných přednášek a seminářů. Ty jsou jako takové označeny v seznamu přednášek a seminářů. Nedoporučuje se navštěvovat ty semináře, které vede osobní analytik zájemce.