Třetí svazek edice Psychoanalytická knihovna České psychoanalytické společnosti britského psychoanalytika Johna Steinera vyšel ve spolupráci s nakladatelství Triton a za finanční podpory Melanie Klein Trust. Knihu k vydání připravila a překlad Evy Klimentové odborně redigovala PhDr. Václava Probstová, CSc.
“Tento text se stal jakýmsi „bestselerem“ psychoanalytické literatury a byl přeložen do řady jazyků. Kniha dokázala přinést nejen nový pohled na teorii a techniku psychoanalytické práce, ale především pochopení pro obtíže, jež zažívají v terapiích pacienti, kteří se spolu se svými terapeuty vydávají na obtížnou cestu k psychické změně.
Koncepty obsažené v knize se již staly nedílnou součástí psychoanalytické teorie, která odráží současnou klinickou praxi – práci s lidmi se závažnějšími osobnostními problémy (hraniční organizace osobnosti, narcistní poruchy, as if osobnosti). Terapeut se tu potkává s projekcemi hlubokých raných, často velmi destruktivních aspektů pacienta a musí zvládat velkou míru úzkosti, protipřenosových zmatků a odehrání. V textu je uvedena i řada klinických ukázek. Steiner navazuje na práci svých učitelů a kolegů: Herberta Rosenfelda, Wilfreda Biona, Hanny Segalové a Betty Josephové.
Kniha, jak věříme, osloví nejen psychoanalyticky orientované terapeuty, ale i psychiatry, psychology, sociální pracovníky a psychiatrické sestry, jakož i studenty těchto oborů, kterým není cizí dynamický pohled nebo se chtějí dozvědět něco více o moderním psychoanalytickém způsobu uvažování a klinické práce.” – Václava Probstová, z doprovodného textu k českému vydání, 2018
John Steiner je tréninkovým a supervizním analytikem Britské psychoanalytické společnosti a nositelem Sigourney Award za rok 2016. Narodil se v Praze a je čestným členem České psychoanalytické společnosti.